ETSU announces spring 2014 graduates

Posted on Saturday, June 28, 2014 at 7:23 pm

JOHNSON CITY – East Tennessee State University conferred nearly 1,900 degrees in two spring commencement ceremonies, one in the morning and one in the afternoon, on May 10.

Graduating students who achieved a perfect 4.0 grade point average during their undergraduate careers were Nicholas Cunningham of Johnson City; Carole Bowker, Molly Ketron and Derek Stallard, all of Kingsport; Morgan Isom of Cleveland, Morgan McFetters of Spring Hill; Katherine Sellers of Blountville; Sarah Wennogle of Greeneville; and Erika Wild of Parrotsville.

In addition to awarding bachelors and masters degrees, as well as graduate certificates, ETSU bestowed doctor of education (Ed.D.), doctor of public health (Dr.P.H.), doctor of audiology (D.Au.) doctor of nursing practice (D.N.P.) and doctor of philosophy (Ph.D.) degrees on successful candidates.

The featured speakers were U.S. Senator Lamar Alexander, who spoke in the morning, and Ellen Wilhoit, who recently retired as president and chief administrative officer of the LeConte Medical Center in Sevierville, in the afternoon. She was awarded an honorary Doctor of Humane Letters degree by the university.

The Distinguished Faculty Marshals for the ceremony were Dr. Rosalind Gann, recipient of the 2012 ETSU Distinguished Faculty Award in Service, and Dr. Gregory Ordway, who received the 2013 ETSU Distinguished Faculty Award in Research. The Mace Bearer was Travis Graves, recipient of the 2013 Distinguished Faculty Award in Teaching.

Area students include:

Bean Station: Macy Neal Collins, Master of Social Work; Brittany Taylor Diamond, Bachelor of Science in Education; Catherine Laura Ray, Bachelor of Science

Bulls Gap: Rebecca Jean Johnson, Bachelor of Social Work; Jennifer A. Simerly, Doctor of Education

Bybee: Robin Lynn Smith, Bachelor of Science

Church Hill: Tresta Lovaine Barner, Bachelor of Science; Bridgette Elaine Benton, Bachelor of Science; Michelle Lynn Bush, Bachelor of Business Administration; Kasey A. Carter, Bachelor of Business Administration; Kenneth Wayne Culbertson, Bachelor of Science; Jordan L. Dobbs, Bachelor of Science;

Alyssa Martin Henry, Bachelor of Science; David D. Hess, Bachelor of Business Administration; Kermit Casey Housewright, Bachelor of Science; Megan Brooke Marsh, Bachelor of Science; Hunter Blake Neeley, Bachelor of Business Administration; Heather Anitra Pace, Bachelor of Arts; Brandi Nicole Quillen, Bachelor of Science;

Hannah Rebekah Seal, Bachelor of Science; Tyler Blake Skelton, Bachelor of Science in Nursing; Matthew Daniel Smith, Bachelor of Science; Ellen A. Stroud, Master of Arts; Gary Wagner, Bachelor of Science; Timothy Allen Williams, Bachelor of Science; Cole Brennen Young, Bachelor of Science

Cosby: Christopher Darrell Ledford, Bachelor of Science

Cumberland Gap: Charles Travis Sutton, Doctor of Education

Dandridge: James Charles Albert, Bachelor of General Studies; Sophie Beverly Celino, Bachelor of Science; Joseph Barry Dooley, Bachelor of Science; Frankie Jan Jones Helton, Master of Arts; Corie King Jones, Bachelor of Science in Nursing; Ashley Stiffler, Bachelor of Science in Education

Gatlinburg: Caleb Alexander Brien, Bachelor of Science; Hannah Ruth Capps, Bachelor of Science in Education

Jefferson City: Hannah Goffe, Bachelor of Science; Lucy Goffe, Bachelor of Science; Epi Leilani Grout, Bachelor of Social Work; John Houston Hill, Bachelor of Science; Ashton Chantelle Smith, Bachelor of Science

Limestone: Michael M. Alexander, Master of Accountancy; Margie Diann Burgner, Bachelor of Business Administration; Keenan Koapakakaleik Cordeiro, Bachelor of Music; Sean David Elliott, Bachelor of Business Administration; Misti D. Holden-Crain, Forensic Document Examination Certificate; Megan Daniele Richardson, Bachelor of Science; Darrin Scott Rowe, Epidemiology Certificate; Paul Benjamin Steele, Bachelor of Applied Science

Mooresburg: Jake Steven Lawson, Bachelor of Arts;

Amber Kaye Williams, Bachelor of Science in Dental Hygiene; Eric Wolfenbarger, Bachelor of Science

Morristown: Brandie Renee Burchfield, Bachelor of Science; Jessica Denice Burnside, Master of Science; Beth Ann Cannon, Bachelor of Science; James Dustin Chandler, Bachelor of Science; Kendra Elise Daugherty, Bachelor of Arts; Rachel Nicole Elkins, Bachelor of Science in Dental Hygiene; Melanie D. Gorghis, Master of Accountancy; Samantha Leeann Helton, Bachelor of Arts; Desiree’ Dawn Jinks, Bachelor of Science in Dental Hygiene; Melissa Dawn Johnson, Bachelor of Science in Education; Scotty L. Johnson, Bachelor of Science in Education; Jason Scott Jones, Bachelor of Science; Amy Rebecca Keesler, Doctor of Education; Ericah Kerley, Bachelor of General Studies; Mary Kathryn Long, Master of Science; Desmond Travonierce, Bachelor of Science; Leslie Ann Poole, Bachelor of Science; Chelsea Jean Ridley, Bachelor of Science; Lauren Renae Sisk, Bachelor of Science in Education; Michael B. Smith, Master of Science; Rachel Nicole Swauger, Bachelor of Business Administration; Erica Lea Thomas, Master of Social Work; Kristy Jameszina Turner, Bachelor of Science; Shane Robert Voelker, Master of Business Administration; Sydney Erin Wells, Bachelor of Arts; Ashley Lachea Wheeler, Bachelor of Science in Education; Kimberly B. Wright, Bachelor of Science in Education

Mosheim: Emily B. Early, Bachelor of Science; Kayla, B., Gass, Bachelor of Science; Heather Michelle Justice, Bachelor of Fine Arts; Sheena Lemae Presley, Bachelor of Science in Nursing

New Market: Jordan Danielle Clark, Master of Science; Kayla Marlene Williford, Bachelor of Science

New Tazewell: Alisha Lynn Daugherty, Bachelor of Science in Education; Katie Lynn Manning, Bachelor of Science

Newport: Brittany J. Cagle, Bachelor of Science in Dental Hygiene; Chelsea Suzanne Clevenger, Bachelor of Science; Mara P. Coakley, Bachelor of Science; Brooke Renea Davenport, Master of Education; Joshua Lee Mullins, Bachelor of Science; Allison Nicole Overholt, Bachelor of Science; Randi Alexa Owenby, Bachelor of Arts; Robert Bryce Phillips, Bachelor of Science; Timmy Matthew Ruppert, Bachelor of Arts; Joshyua Maurice Shults, Bachelor of Science; Chesney Braiden Smith, Bachelor of Science; Alicia Shaver Talley, Bachelor of Science; Shaina Danielle Valentine, Bachelor of Science; Josh Wade Wice, Bachelor of Business Administration

Parrottsville: Dinah Gayla Blazer, Bachelor of Science; Whitney Amber Lafollette, Bachelor of Science in Education; Mark Edward Spence, Master of Arts; Erika Love Wild, Bachelor of Science

Pigeon Forge: Lana Brigitte Dyer, Bachelor of Science; Thomas Wesley Huskey, Bachelor of Business Administration; Rikitaben Mahendra Patel, Bachelor of Science; Chelsea Mika Rutledge, Bachelor of Science; Brett Alan Shields, Master of Science

Rogersville: Eric Buchanan, Bachelor of Business Administration; Forrest Dillon Catron, Bachelor of Science; Courtney Christian Davis, Bachelor of Science; John Jacob Doty, Bachelor of Business Administration; John Curtis Goad, Appalachian Studies Certificate; Stacey Amanda Jones, Bachelor of Science; Benjamin Chase Keasling, Bachelor of Science; Missie Michele McCoy, Bachelor of Science in Dental Hygiene; Angela Renee McDavid, Bachelor of Science in Dental Hygiene; Sierra B. Nelson, Bachelor of Science in Education; Katina Yvonne Peavler, Master of Education; Amanda Marie Preece, Master of Social Work; Autumn Ruth Russell, Bachelor of Social Work; Megan Brittany Sears, Bachelor of Science; Rebeka Kaye Skelton, Bachelor of Science; Brian-David Snow, Bachelor of Arts; Robert Wayne Williams, Bachelor of Science; Taylor Nicole Williams, Bachelor of Science in Nursing

Russellville: Ashley Brooke Archer, Bachelor of Science in Nursing; Elizabeth Michelle Clemons, Bachelor of Science in Education; Devan T. Edens, Bachelor of Business Administration

Rutledge: Tyler Curtis Bull, Bachelor of Science in Education; Cammie Lane Kee, Master of Arts; Paul Michael Kerr, Bachelor of Business Administration

Sneedville: Paulina D. Batich, Bachelor of Science

Strawberry Plains: Jonathan Russell Boyatt, Bachelor of Science; Caleb Egan Bradley, Bachelor of Science in Education; Devon Marie Hobby, Bachelor of Science in Education

Surgoinsville: Brenda Kay Arnold, Bachelor of Science; Natascha Niko Greene, Bachelor of Science in Nursing; Jimmy Brian Matthews, Master of Arts; Brian Perry Winstead, Master of Arts in Teaching

Talbott: Shannon Rae Reed, Bachelor of Science; Tyler Payton Stepp, Bachelor of Science; Landon Lang Templin, Bachelor of Science in Education; Eric Allen Witt, Bachelor of Business Administration

Tazewell: Chastina Youvonna Rose, Bachelor of Science in Nursing

Thorn Hill: Traci Lynn Adkins, Bachelor of Science; Theodore Charles Collingsworth, Bachelor of Science

Tullahoma: Kristin Nichole Hunzicker, Master of Science; Trevor Drew Miller, Bachelor of Science; Kaitlyn Paige Watson, Bachelor of Science

White Pine: Shelby Ann Allsup, Bachelor of Science

Whitesburg: Corey Dean Bishop, Bachelor of Social Work; Kristen Elyse Ford, Bachelor of Science in Dental Hygiene; Marc S. Goosie, Master of Arts; Stephanie Arlene Matthews, Bachelor of Science

-From Contributed Reports

Headlines of the Day